Rozmiar: 57089 bajtów

Strona główna

Galeria

Ciekawostki

Zwierzaki

Rośliny

Sklep z biżuterią

Słoń Afrykański

słoń Na Ziemi żyją dwa gatunki słoni: słoń indyjski oraz słoń afrykański. Słonie afrykańskie to największa żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Gdy urodzi się słoniątko waży ono ponad 100 kg. Dorosły słoń waży do 6 ton i będzie miał prawie 4 m wzrostu. Słoń jest tak ciężki, że musi spać w pozycji stojącej. Nie jest w stanie przeskoczyć przez najmniejsza przeszkode. Słonie uwielbiają wodę. Nabierają jej trąbą i urządzają sobie prysznic. Uszy słonia mają dla niego dużą wartość, gdyż umożliwiają mu chłodzenie się. Je i pije trąbą zakończoną dwoma bardzo ruchliwymi wyrostami. Posługują się trąbą jak rękami. Równie łatwo mogą podnieść ogromną kłodę i mały listek. Małe słoniki lubią ssać swoją trąbę - zupełnie jak dzieci, które wkładają do buzi palec. Niekiedy pomaga sobie kłomi. Kły zbudowane są z nie pokryte szkliwem zębiny. Chcąc zjejść korę, zdzierają ją z drzew kłami. Słoń jest zierzęciem spokojnym, lecz gdy czuje się zagrożony nie zawaha się zaatakować (nawet lew mu ustąpi).


Delfin

delfin Delfiny należą do tej samej rodziny co wieloryby. Porównuje się często inteligencje delfina z tą, jaką wykazuje szympans! Prawie przez cały czas delfin wykonuje ultradźwięki. Służą one do porozumiewania się ze współbraćmi jak i do echolokacji. Gdy ultradźwięki natrafią na przeszkodę, odbijają się do niej. Powracające echo pozwala delfinom określić wielkość i odległość przeszkody oraz zlokalizować zdobycz : ryby, kalmary, skorupiaki. Delfiny mają własny język. Rozmawiając ze sobą, szczekają, kląskają i cicho gwiżdżą. Gdy delfin śpi ,unosi się w wodzie na głębokości 50 cm i oddycha wynurzając się co 30 sekund na powierzchnię, bez przebudzenia. Delfiny to zwierzęta towarzyskie. Żyją w stadach liczących kilka do kilkunastu osobników, choć zdarzają się stada liczące nawet kilkuset osobników. W stadzie jest wyraźnie zaznaczona hierarchia. Żywią się młodymi rybami i kałamarnicami. Łapią je i w całości połykają. To stworzenia bardzo przyjazne i wesołe. Uwielbiają bawić się w wodzie i skakać nad nią. Wcale nie tak rzadko się zdarza, że delfin niesie pomoc innemu, rannemu czy choremu delfinowi. A bywa i tak, że pomagają wyczerpanym lub rannym ludziom! Głównym wrogiem delfinów jest ich kuzynka - orka.


Gepard

gepard To najszybszy mieszkaniec sawanny i jednocześnie najszybsze zwierzęta lądowe na świecie. Ciało tego kota jest naprawdę stworzone do szybkiego biegu. Może ono osiągnąć niewiarygodną prędkość 110km/h., co prawda na krótkim dystansie. Ale pozwala mu to polewać na bardzo zwinne zwierzęta, takie jak szybkonogie gazele Thomsona. Mimo swojej rekordowej szybkości, gepardowi udaje się polowanie w 9 na 10 przypadków, tak jak zresztą większości drapieżników! W przeciwieństwie do innych kotów, gepard zawsze poluje w dzień. Jego pazury nie cofają się całkowicie, co pozwala mu mocno trzymać się podłoża i umożliwia błyskawiczne przyspieszenie oraz gwałtowne zwroty w pełnym biegu. Długi ogon bardzo mu się przydaje do utrzymania równowagi podczas szalonego pędu. Gepard, jeśli nie poluje, przebywa w swoim legowisku. Tam też samica wydaje na świat 4 do 6 młodych, które nie wożą więcej niż pomarańcza. Opuszczają one swoją matkę po półtora roku, lecz pozostają wśród braci i sióstr, dopóki nie staną się dobrymi myśliwymi.


Lew

lew Lew jest jedynym kotem, który żyje i poluje w stadzie. Samiec o pięknej grzywie, nazywany często "królem zwierząt", poluje majestatycznie nad samicami swojego klanu. Aby utrzymać intruzów w bezpiecznej odległości od swojego terytorium, wydaje od czasu do czasu wyraźny ryk, który daje się słyszeć w promieniu 10 km. Poza tym jest prawdziwym leniuchem. Spędza prawie 20 godziin na dobę śpiąc lub odpoczywając. Tak naprawdę to lwice rządzą grupą. To one polują i opiekują się młodymi. Lwiątka są małymi puszystymi kulkami, które przebywają przez trzy pierwsze miesiące życie ze swoimi matkami, w bezpiecznej kryjówce z dala do grupy. W wieku 3 lat dorosłe już samce zostają przepędzone ze stada przez przywódcę. Przez pewien czas żyją samotnie przemierzając sawannę. Oczekują sposobności, aby zająć miejsce starego i osłabionego lwa - przywódcy jakiejś grupy.


Żaba

żaba Żaby, rzekotki, ropuchy to płazy bezogonowe. Istnieje bardzo wiele gatunków tych zwierząt, różniących się wielkością i ubarwieniem. Są to zwierzęta ziemno-wodne. Te, które stale mieszkają w wodzie, świetnie pływają i nurkują. Inne poruszają się małymi skokami po ziemi lub zamieszkują korony drzew w lasach tropikalnych. Palce u gatunków nadrzewnych zaopatrzone są w przylgi, ułatwiające poruszanie się po liściach i gałązkach. Są dwa takie gatunki nazywają się chwytnice. Oba pochodzą z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Są przepięknie ubarwione. U wszystkich żab w porze godowej samiec bawi samicę wydając donośne dźwięki. Wiosną słychać z nad wody rechotanie i kunkanie. Rozmnażanie odbywa się w wodzie. Samica składa często wiele tysięcy jaj, które samiec natychmiast zapładnia. Kilka dni później wylęgają się kjanki, z wyglądu troche podobne do ryb. Po pewnym czasie kiance znika ogon i pojawiają się odnóża. Po 3 miesiącach płuca są już ukszałtowane i mała żabka może wyjść z wody. Dorosłe żaby żywią się głównie owadami, wyrzucanymi z wielką precyzją językiem.


Koń

koń Od ponad 5000 lat koń towarzyszy czławiekowi. Był z nim zarówno w życiu codziennym (transpory i rolnictwo) jak i w sytyłacjach bardziej dramatycznych (na polu bity)! Istnieja wiele ras koni, przystosowanych do różnych rodzaji aktywności: konie wyścigowe, konie pociągowe... I nie zapominajcie o kucu, ponieważ jest on mniejszym bratem konia. Czy wiecie, że koń musi być podkuty? Podkowy chronią kopyta: nie dopuszczają, by zużyły się zbyt szybko i zapobiegają infekcjom. Samicę nazywa się klaczą, a samca ogierem. Po 11 miesiącach ciąży, klacz wydaje na świat źrebaka. Mały konik pije mleko matki do mniej więcej 6 miesiąca życia. Koń śpi zwykle 8 godzin na dobę, ale kładzie się tylko na krótko, przez większość czasu śpi na stojąco. Obecnie w Polsce koni pociągowych używa się jeszcze w trudnych warunkach górskich do prac polnych i zwózki drewna. Rasy szlachetne hoduje się do udziału w wyścigach i jazdy wierzchem.


Koala

koala Koala przypomina milutkiego szarego pluszaka. Jest to zwierzę spokojne i łagodne, którę śpi przez 18 godzin na dobę. W języku australijskich Aborygenów "koala" oznacza "zwierzę które nie pije". Koale znokomicie wspina się po dzrzewach i może nie schodzić z nich przez wiele lat. Żywi się wyłącznie liścimi eukaliptusa (zjada ich dziennie prawie 1 kg) i w rezultacie jest cały przesiąknięty eukaliptusowym zapachem. Jeśli zamkniecie oczy i wciągniecie w nozdrza jego zapach, możecie go pomycić z tabletką od bólu gardła! Koala, tak jak kangur, jest torbaczem. Dziecko koali przez 6 miesięcy przbywa w torbie na brzuchu matki, a później przez rok matka nosi je na plecach. Na początku XX wieku polowano na koale z powodu ich szarosrebrzystego futra. Obecnie jest to gatunek chroniony, ale wciąż zagrożony wyginięciem. Koala żyje wyłącznie w eukaliptusowych lasach wschodniej Australii.


Goryl

goryl Goryl, Afryki równikowej, to największa małpa człowiekokształtna. Waży do 300 kg, a jej wzrost może osiągnąć 2 m. Jeśli coś go zaniepokoi, podnosi się na nogach i mocno uderza pięściami w pierś, aby odstraszyć przeciwnika. Ale mimo swojej niesłychanej siły i ogólnego wrażenia groźnej bestii, jest raczej płochliwy. Dziś wiadomo już, że jeśli spotka człowieka, schodzi mu z drogi, o ile nie poczuje się zagrożony. W przeciwieństwie do innych małp, goryl rzadko wchodzi na drzewa. Porusza się raczej po ziemi, opierając się na czterech kończynach. Żyje w grupach, składających się z dużego samca, 3 do 4 samic i ich młodych. Większość czasu spędza na poszukiwaniu liści, kwiatów, korzeni i pędów roślin, którymi się żywi. Lubi też wylegiwać się na słońcu. Jego głównym wrogiem jest lampart i... człowiek. Od dawien dawna polowali na niego kolekcjonerzy trofeów myśliwskich. Obecnie goryle są chronione, ale nadal jeszcze padają ofiarą kłusowników.


Pies

Rozmiar: 23337 bajtów Pies to piękne i kochane przez człowieka zwierze. Oczywiście czeba umieć je pokochać i mieć dla niego czas. Jeżeli dobrze się je wytresuje to moż robić wiele rzeczy zamiast nas np. przynieść listy, zajmować się owcami swojego pana (pasterza). Kupując psa na szybko nie znając danej rasy, gatunku można bardzo zniszczyć stsunki psa-człowieka. Czasem takie przypadki kończą się złym traktowaniep psów, głodzeniem ich i zostawianiem przywiązanych do słupów na pewną śmierć. Zastamówmy się choć troche przed kupnem psa, przeczytajmy conieco o danym gatunku!!
Katalog stron INPLUS